Procedura zakładania działalności gospodarczej część IV
on Wrzesień 15, 2010 in Własna Firma
Urząd skarbowy Pomimo tego, że na formularzu dotyczącym rejestracji firmy znajdują się informacje potrzebne dla fiskusa to i tak będziesz musiał się udać do Urzędu Skarbowego. Trzeba tam złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (podatek liniowy lub rozliczany według skali oraz wpłacany w trybie miesięcznym lub kwartalnym). Niektóre gminy same wzywają podatnika do złożenia takiego oświadczenia. Są to specjalnie przygotowane druki dostępne w każdym Urzędzie. Jeżeli posiadasz już NIP to nie będzie Ci potrzebny nowy. NIP osoby fizycznej zawsze przechodzi na firmę. Jeżeli nie posiadasz potwierdzenia o nadaniu NIPu będziesz musiał wypełnić formularz NIP-5 aby uzyskać jego duplikat.
UWAGA! Urzędnik spyta się czy będziesz chciał uzyskać duplikat tego pisma. Wiąże się to z powtórnym wypełnieniem formularza. Nie jest to obowiązkowe ale BARDZO przydatne. Zdarzają się sytuacje, że wszelkiego rodzaju pisma, które składaliśmy do Urzędów potrafią niespodziewanie zagubić się. Kopia trzymana u nas i zatwierdzona ich pieczątką potrafi zaoszczędzić wiele problemów i czasu. Dlatego wszelkiego rodzaju formularze zawsze wypełniaj w dwóch egzemplarzach.
ZUS Jest to kolejne miejsce, które będziesz musiał odwiedzić chcąc założyć działalność gospodarczą. Masz 7 dni od momentu założenia działalności aby udać się do swojego oddziała Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby zgłosić się do odpowiednich składek. Tutaj również będzie musiał wypełnić odpowiedni formularz. Możesz też skorzystać z darmowego programu „Płatnik” dostępny na stronach ZUS. Jeżeli prowadzenie firmy będzie twoim jedynym zajęciem wtedy składasz Formularz ZUS (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Jeżeli natomiast masz już stałą pracę, w której twoja płaca przekracza minimalną pensję krajową (1317 zł brutto od 01.01.2010) wtedy zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZZA.
Share This Post