Procedura zakładania działalności gospodarczej część II
on Wrzesień 2, 2010 in Własna Firma
Musisz również zastanowić się nad rodzajem prowadzonej księgowości. Dla działalności jednoosobowej najczęściej są wybierane:
  • „Podatkowa księga przychodów i rozchodów”. Daje ona możliwość rozliczania się za pomocą podatku dochodowego rozliczanego na zasadach ogólnych (według skali), a także podatku liniowego. Jest to najlepsza forma dla firm, które będą ponosić koszta związane z prowadzeniem działalności. Są one odejmowane od przychodu, zmniejszając przez to kwotę podatku dochodowego.
  • „inne ewidencje” – są stosowane przez specyficzne rodzaje zawodów. Można tutaj wymienić takie formy jak ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową.
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie masz obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Nie oznacza to jednak, że rozliczanie Twojej działalności można odłożyć na drugi plan. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z biura księgowego. Jeżeli dobrze się rozglądniesz na rynku, to możesz znaleźć profesjonalne firmy, które swoje usługi wyceniają na około 200 zł miesięcznie. Cena ta zależy oczywiście od ilości księgowanych dokumentów. Podana cena jest standardowa dla „do 20 faktur” miesięcznie. Taka firma powinna być ubezpieczona , aby w razie omyłki to oni pokryją koszta a nie Ty. Wbrew pozorom nawet drobne pomyłki mogą spowodować bardzo wysokie kary nałożone przez Urzędników z kontroli Urzędu Skarbowego. W myśl zasady jednego okienka, twój wniosek EDG-1 jest przekazywany do Urzędu Statystycznego i na tej właśnie podstawie otrzymasz numer identyfikacyjny REGON. Jeżeli będziesz chciał dokonać zmiany danych zawartych we wpisie EDG-1, które również znajdują się na dokumencie z REGONem wystarczy, że zgłosisz to w Urzędzie Miasta/Gminy. Na miejscu otrzymasz nowy – poprawiony wniosek, a zaktualizowany dokument z REGONem otrzymasz pocztą (do 21 dni roboczych). część III
Share This Post